Data publikacji: 2014-10-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wygrywają Ekolaury za likwidację hałd na Śląsku
Kategoria: BIZNES, Ochrona środowiska
29 października w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odbyło się wręczenie nagród konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2014
Katowicka spółka Haldex przerobiła 160 mln ton odpadów wydobywczych, co sprawiło, że hałdy znikają z krajobrazu Śląska. I właśnie za całokształt – 55 lat działalności na rzecz ochrony środowiska w regionie otrzymała Ekolaur w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Polską Izbę Ekologii.
To już XIII edycja konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2014” ogłoszonego przez Radę Polskiej Izby Ekologii. Ma on zasięg ogólnopolski i jest skierowany do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, które przyczyniły się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Intencją konkursu jest promocja najefektywniejszych działań i prac podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.
Wręczenie nagród odbyło się 29 października w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach podczas uroczystej Gali.
W imieniu spółki Haldex nagrodę odebrał prezes zarządu – Tadeusz Koperski.
Więcej o likwidacji hałd
Z węglem wydobywa się odpad. Przez lata zalegał on na hałdach. Spółka Haldex jako jedyna w regionie odzyskuje z niego m. in.: węgiel, miał, kruszywo i przygotowuje do ponownego użycia np. spalania, a kruszywo do budowy autostrad i wałów przeciwpowodziowych. Dlatego wiele hałd zniknęło.
Więcej o spółce Haldex
Spółka Haldex SA działa od 55 lat i zajmuje się odzyskiwaniem węgla, eksploatacją hałd i gospodarką odpadami z kopalń całego Górnego Śląska i bezodpadowym ich przerobem. W swojej historii przerobiła 160 mln ton odpadów. Odzyskała: kamień łamany do podsadzki (75 mln ton), węgiel (19 mln ton), kamień łamany do przemysłu ceramicznego i cementowego (17 mln ton), kamień łamany do robót inżynieryjnych (13 mln ton), łupkoporyt (5 mln ton). Stworzyła też wraz z naukowcami glebę antropogeniczną (specjalną mieszankę z odpadów), na której rosną i rozwijają się z powodzeniem rośliny m. in. słoneczniki (eksperymentalne pole uprawne: zakład Haldex-Makoszowy w Zabrzu). Do tego dostarczyła kruszywo do budowy m. in. autostrady A1 na odcinku Piekary Śląskie – Maciejów, Drogowej Trasy Średnicowej, naprawy lewego wału potoku Dańdówka, prawego wału Wisły w Babicach i rozbudowy prawego wału Wisły w Jawiszowicach. Za wybitne osiągnięcia w zakresie ekologii spółka otrzymała liczne nagrody w tym Nagrodę I stopnia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przyznana przez prof. dr. hab. Stefana Kozłowskiego w 1992 roku.
Więcej informacji na stronie internetowej spółki Haldex www.haldex.com.pl
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Ochrona środowiska